Ev Tekstili-Banyo-Mutfak-Bebek-Yaşam Alanı-İç Giyim

Category - Yaşam

Koltuk Örtülerinin Dekorasyondaki Kullanımı

Tüm ev hanımları koltuk takımı seçerken neredeyse aylarını harcıyor. Buna rağmen özenle seçip aldıkları o koltuk takımlarını neredeyse kirlenmesin diye kullanmıyorlar ya da kullanırlarsa da koltuk örtüleri ile özenle seçtikleri o koltuk takımı desenlerini yok ediyorlar. Hal böyle olunca ev tekstili üreticileri koltuk takımları için özel olarak koltuk örtüleri üretmeye başlıyor. Yazın sıcak günlerinin başladığı şu zamanlarda sizlerde evlerinizde daha çok vakit geçirip güneşin kavurucu sıcağından kaçıyorsanız ve koltuklarınızın kirlenmesinden ya da yıpranmasından çekinen ev hanımlarındansanız size koltuk örtüleri için birkaç önerimiz olacak. Böylece uzun zaman üzerinde düşündüğünüz dekorasyonunuzun bütünlüğünü alakasız bir örtü ile bozarak evinizin şıklığı ve zarifliğini yok etmeyi engellemiş olursunuz. Devamını Oku

Peruk Nasıl Yapılıyor

Peruk yapımını merak eden çok fazla kişi var. Peruklar çok farklı şekillerde oluşturulmaktadır. Mesela kimi peruklar gerçek saç telinden yapılırken kimi peruklar ise sadece özel olarak oluşturulmuş kıllardan yapılmaktadır. Peruklar gerçek sağların dışında çok daha fazla kıl bulundurmaktadır ve zaten bakıldığında çağımızın en büyük sorunlarından birisi olan saç dökülme sorunlarında çok sık kullanılmaktadır.

Peruktaki kıllar esnek yapıya özel aletler ile oturtuluyor ve daha sonrasında ise kurutulması bekleniyor. Peruk tamamen kuruduğu zaman ve yerine geldiği zaman satışa sunuluyor. Artık çok değişik peruk tarzları geliştirildi ve gerçek saç olup olmadığı anlaşılamıyor. Perukta sıkıntı olan bir önemli husus ise peruğun kafadan çıkma durumudur. Artık peruklar özel olarak lastikli yapılıyor ve mesela sizler bir peruğu taktığınız zaman onun kafanızdan çıkması gibi bir durumu söz konusu olmuyor.

Çünkü öyle bir yapışıyor ki bu özel peruklar zaten diğerlerine göre çok daha fazla tercih ediliyor. Peruk ayrıca saç derisi ve kafa için hiç zararlı değildir. Sizin kendi saçınız kafanıza ne kadar zararlıysa perukta sizin kafanıza o kadar zararlıdır. Eskiden perukları sadece ünlüler takardı ancak şimdi baktığınız zaman sokakta tanımadığınız bir kişide bile peruk görürsünüz.

Mesela yanılgılardan birisi kadınların peruk takmadığına yöneliktir ancak kadınlarda peruk takıyorlar ve daha çok bu ürünleri kullanıyorlar. Sizlerde peruk takmak gibi bir düşünce içerisine girmişseniz muhakkak esnek olan perukları tercih edin. Bu peruk tarzında yapım biraz daha farklıdır ve gerçeğe çok yakındır. Ayrıca peruklarda renklerde çok önemlidir.

Sizin gerçekliği yakalamanız için mat renkler yerine biraz daha karma renkleri tercih etmeniz gerekiyor ve ayrıca peruğun kafanıza tam oturması gerekmektedir aynı bir saç görünümü vermesi için peruğun düzenine ve oturma tarzına bakınız. Şov programlarında şakasına peruk takan bazı kişiler gerçek peruk takacak olan kişileri çok belli oluyor gibisinden korkutuyorlar ancak hiç korkmanıza gerek yok çünkü gerçek anlamda kaliteli peruk satan ve hiç belli olmadan sizin kafanıza peruğu oturtacak olan çok sayıda adres bulunmaktadır.

Fazla kilonuzu verin ve tansiyonunuz düşsün

Kilonuz kabul edilebilir sınırlar içinde kalsa bile eğer bel çevreniz kadınsanız 90’ın, erkekseniz 100’ün üzerindeyse hipertansiyona yakalanma şanssızlığınız yükseliyorEğer kan basıncınızın giderek yükseldiğini ya da günün birinde rastgele yaptırdığınız bir ölçümde tansiyonunuzun “hipertansiyon” hudutları içine girdiğini fark ederseniz ilk işiniz tartılmak ve bel çevrenizi ölçmek olsun.

Araştırmalar ideal kilosundan yüzde 10 daha fazlası olanlarda kan basıncının yükselme eğiliminde olduğunugösteriyor. Özellikle karın-göbek, boyun-gıdık bölgesinden kilo alanlarda bu ihtimal artıyor. Yalnızca tartılmak dayetmiyor.

Kilonuz kabul edilebilir sınırlar içinde kalsa bile eğer bel çevreniz kadınsanız 90’ın, erkekseniz 100’ün üzerindeyse hipertansiyona yakalanma şanssızlığınız yükseliyor. Göbek çevresi genişlemesi özellikle uzun boylular için son derece önemli bir ölçü. Çünkü bu kişilerde boy/kilo oranı dikkate alındığında ciddi bir kilo artışıyokmuş gibi hesaplanabiliyor. Ama bel çevresi ölçümü ciddi bir risk düzeyine işaret ediyor.

Kısacası ideal kilonuzun yüzde 10’unun üzerinde bir yağ birikiminiz varsa ve tansiyonunuz yüksek bulunursa hemen tansiyon ilaçlarına başlamak yerine yola kilo vererek çıkmanızda fayda var.Eğer bu çabanızı tuz kısıtlamasıyla birlikte sürdürebilirseniz başarı şansınız kesinlikle artacaktır. Doktorunuz kanbasıncınızı çok yüksek bulmuşsa hemen başlangıçta ilaç kullanmanızı önerebilir, onu dinlemenizde yarar var amakilo vermeyi ve tuz konusunda dikkatli olmayı asla unutmayın.

Kilo sorununu çözmek zorundasınız

Sırası gelmişken bir konuyu yeniden hatırlatalım. Kilo sorunu olanlar korse türleri gibi alternatig ürünler kullansada, özellikle göbek bölgesinde yağ biriktirenlerdetansiyon yüksekliği sorununu ilaçla, kan şekeri yüksekliğini hapla, koroner kalp hastalığını, kolesterol sorununu, trigliserid fazlalığını karmaşık reçetelerle çözmek ama hastaların kilosunu görmezden gelmek, onları bu konuda uyarmamak ve çözüm için yardımcı olmamak çok eskilerde kaldı.

Ben kocaman göbeğiyle ilgilenmeyi boş veripkolesterol, şeker, tansiyon haplarını yutmaya çalışan insanları gördükçe üzülüyorum. İlaçlarınızı tabii yutmayadevam edin ama kilo sorununuzu çözemezseniz problemlerinizi sadece geçici olarak halının altına sürmekten başka bir şey yapmadığınızı aklınızdan çıkarmayın.

Parmakla kilo ölçmek mümkün mü

Eğer kilo sorununuz olup olmadığını anlamak için kolay bir yol arıyorsanız baş ve işaret parmaklarınızı kullanarakyapacağınız basit bir ölçümden faydalanabilirsiniz. Kolunuzun omuzla dirsek arasındaki orta noktasını bulup baş ve işaret parmaklarınızla cilt ve cilt altı dokuları sıkıştırın. Eğer tuttuğunuz kıvrım 2,5 cm.den daha kalın ise büyük bir olasılıkla kilo sorununuz var demektir.