close
Çeyiz Seti

Çeyizde Olması Gereken Eşyalar Nelerdir?

çeyiz seti

Çeyiz Nedir?

 

Evlenecek olan kadının erkeğe maddi anlamda destek olmasına denir. Genel olarak herkes çeyiz biriktirme işlemi yapar. Bu biriktirme işlemi küçük yaşlardan itibaren bile başlayabilir. Çok eskiden dantel, havlu, yastık, nakışlar gibi birçok çeyiz biriktirilebilir. Çeyiz eve katkıda bulunmak demektir. Çeyiz hazırlığı yapılırken genellikle liste yapılır ve bu çeyiz seti listesine göre hareket edilir.

 

Çeyiz Listeleri Nelerdir?

 

Çeyiz listesi, ilk olarak mutfak ile başlayabilir. Mutfakta olması gereken ne varsa çeyize konulabilir. Saklama kabı, çatal, kaşık, bıçak veya blender gibi bütün eşyalar çeyize konulabilir. Ancak bu eşyaların uzun ömürlü olmasına dikkat edin. Çünkü uzun bir süre kullanacağınız için bu gibi ürünleri iyi bir şekilde muhafaza etmeye bakın. Tabii çeyiz seti olarak bu saydıklarımız küçük ölçekli şeyler diğerleri olarak ise Bulaşık Makinesi, Fırın, Kişilik yemek takımları, Mutfak takımları, Çaydanlık gibi şeyler listede bulunmalıdır. Mutfak için birincil ihtiyaçlar kısmını geçtiysek diğer kısımlarda ise tost makinesi, kahve makinesi, mutfak robotu, mikser, açacaklar, veya pasta kalıpları gibi şeyler ikinci kısıma giriyor. İlk aşamayı aştıktan sonra bunları düşünebilirsiniz.

 

Elektronik eşya kısmına gelecek isek bunlar Ütü, Fön, Elektrikli süpürge gibi şeylerdir. Birde işin anne veya anneanne kısmı vardır. Siz istemeseniz dahi verecek şeyleri mutlaka bulunur. Kendi elleriyle hazırlamış oldukları danteller, battaniyeler, perde ve tüller gibi şeyler annenizin vermek isteyeceği eşyalar olabilir. Ve en önemli kısım ise yatak odası takımıdır. Bu kısım için çeyiz titizlikle hazırlanmalıdır. Yatak, Dolap, Çekmece, Halı, Nevresim takımları, Yorgan, Yatak örtüsü veya direk olarak yatak odası takımını çeyiz olarak alabilirsiniz. Bu saydığımız çeyiz seti listelerinde sırası ile giderseniz sizin yararınıza olur. İlk olarak mutfak grubu ile başlarsanız sizin için daha uygun fiyatlı bir strateji olur.

admin

The author admin

Leave a Response